2. sürüm hakkında

van-den-berk-on-trees-web-2

İkinci sürüm daha da kapsayıcı
‘Van den Berk on Trees’ kitabı 2015 Ocak sonunda yayınlandı. Bu kitap, 2002 yılında yayınlanan ve yayınlanır yayınlanmaz çok önemli bir başvuru kitabı statüsüne kavuşmuş olan ilk sürüm baskısının devamı niteliğindedir. İkinci sürüm baskısı tamamen gözden geçirilip yenilenmiştir. Kitaba 383 yeni çeşit ve kültür yetiştirme türleri eklenerek genişletilmiştir ve her birinin tanımına da çok güzel resimler eşlik etmektedir. Toplamda 1101 çeşit ve kültür yetiştirme türlerinin tanımlanmış olduğu bu kitabın temeli iki eski direktörümüz olan Jan ile Paulus van den Berk tarafından atılmıştır. Van den Berk Ağaç fidanlığında 40 yıldan uzun bir süredir çalışmakta olan, üretim müdürü Cees van Casteren çeşitlerin farklı çeşitlerde türlerden olmasından sorumludur.

Biyo-çeşitlilik
Kendini ispatlamış olan yeni kültür yetiştirme türleri kitaba eklenmiştir. Aynı şekilde az bilinen ve az kullanılan başka bir sürü yetiştirmede türü de eklenmiştir. Bu yetiştirme türleri, özelliklerine bakarak kendilerine bir yer edinmektedirler. Bunlar aynı zamanda kitabın güçlü olduğu noktayı da oluşturmaktadır çünkü bilinmeyen çeşitler, yeni yetiştirme türlerinin tanınması ile çok orijinal dikim planlarının oluşturulmasına ve bu sayede de daha çok biyo-çeşitliliğe olanak sağlar. Bu son nokta şirkette motive edici olan kuvvetli bir itici güçtür. “Biyo-çeşitlilik bir zorunluluktur” diyor genel direktör Pieter van den Berk. “Hastalıklara ve salgınlara karşı daha kuvvetli olmamızı sağlar ve kuşlar ile böcekler içinde çok zenginleştiricidirler” diye ekliyor. Bu sebeplerden dolayı, aralarında onlarcası kaybolmuş olan yetiştirme türlerinin de olduğu, bu kitabın yayımlanması, şu anda daha az çeşit dikildiğinden ve daha iyi özellikli yetiştirme türlerinin sunulmasından dolayı önemlidir.

 berkblad   alıntı 'Van den Berk on Trees'

 

Pratik bilgiler
Yazılı olan çeşitlerin uyarlanması ve genişletilmesinin yanı sıra ikinci sürümün aynı zamanda pratik bilgiler taşıyan yeni bölümleri de bulunmaktadır. Çeşit seçimi, iyi bir yetiştirme yerinin düzenlenmesi, büyük ağaçların koruma kılıflarından çıkartılarak yeniden dikilmesi ile ilgili uygulamalar ve bir de bunlara yönelik talimatlara yer verilmektedir. Aynı şekilde gelecekteki ağaçlar ve arı besleyici ağaçlara da değinilmektedir.

Kullanıcı Grupları
Toplamda 1032 sayfada, çeşitli ülkelerden onlarca fotoğrafçının basılmış 1700’ü aşkın resmi bulunmaktadır. Yenilenmiş olan sembolleriyle ve genişletilmiş olan arama sistemi ile kullanıcının kendileri için en uygun ağacı seçmelerine yardımcı olmaktadır. Avrupa’da bulunan bütün peyzaj mimarları, bahçıvanlar, belediyeler için açık alanları düzenleyenler, bahçe tasarımcıları ve ağaç sevenler için yine Hollandaca, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak yayımlanmıştır.

Yüksek değerde referans kitabı
Yaratıcı ve çok yönlü Scherpontwerp firması kitabın kendine has ve taze şeklini bizim için çizmiştir. Sonrasında Hollanda’da bulunan en iyi matbaalardan bir tanesinde basılmıştır. Eindhoven’da bulunan lecturis Matbaası olağandışı sanat basımları ve mükemmel renkteki baskıları ile tanınmaktadır. Tüm bunların sonucunda yıllarca başucunuzda bulunacak olan çok kaliteli bir referans kitabı ortaya çıkmıştır.

Referanslar
Dünyaca ünlü Kew Royal Botanik Bahçelerinin de başında bulunan Tony Kirkham kitabın başına bir ön söz yazmıştır ve önsözde bu kitabın, aynı birinci sürüm baskısının olduğu gibi, kütüphanesinde başucunda bir yerde duracağını belirtmiştir. Aynı şekilde, yeşillikler üzerine yazan ve aynı zamanda doçent olan çok ünlü Belçikalı Harry van Trier, kitabın bir ön-basımını görmüştür ve yeni sürüm için o da çok heyecanlanmıştır. O da aynı şekilde kütüphanesinde bu kitap için yeni bir yer açmıştır ve şunları yazmıştır: “’Van den Berk on Trees’ kitabı sadece birinci sürüm baskının bir devamı niteliğinde değildir. Bu tamamen yeni bir kitaptır ve her bir ağaç sevenin hemen referans kitabı olarak çok seveceği bir kitaba dönüşecektir. Kelimelerdeki, ikonlardaki ve görüntülerdeki bilgiler tam anlamıyla iklimimize uygun bir şekildedir, aynı zamanda doğru ve çok da kapsayıcıdır. Yeni olarak birkaç tane öncül makale bulunmaktadır ve ben bunları çok büyük bir zevkle okudum. Bunlar bitki dikimi dosyalarının oluşturulmalarında çok büyük destek sağlayacaklardır. Aynı zamanda bir çeşidin neden ve nasıl seçilmesi gerektiği ile ilgili çok geniş bir metinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra toprağın iyi bir şekilde hazırlanması da anlatılmaktadır. Bir de böyle büyük ağaçlar teslim edildiğinde bunların koruma kılıflarını nasıl çıkartmak gerekmektedir? Bunları nasıl dikersiniz ve bakımlarını nasıl yaparsınız? Bu sorular, birçok yeşillik seven kişiler tarafından da sorulmaktadır ve bunlara iyi cevaplar maalesef şu anda mevcut bulunan literatürde pek yoktur. Bu eklemelerle yeni sürüm bir öncekinden çok daha değerli olmuştur”.

Kitap hakkında bilgiler:
·         1032 sayfadır
·         Tanımlı ve resimli olarak 1101 çeşit ve kültür yetiştirme türü mevcuttur
·         İlk sürümle karşılaştırınca 383 adet yeni çeşit ve kültür yetiştirme türü ilave edilmiştir
·         Onlarca fotoğrafçı tarafından sunulmuş olan 1700’i aşkın resim vardır
·         5 adet yeni sembol: meyvesiz yetiştirme, yenilebilir meyveler, tüylü yapraklı, kışında yeşil, arı
      besleyici ağaçlar mevcuttur.
·         Çeşit seçimi, büyüme yerinin düzenlemesi, büyük ağaçların yerleştirilmesi, dikimi ve bakımı, arı
      besleyici ağaçlar, gelecekteki ağaçlar gibi yeni başlıklar mevcuttur.
·         Ağaçların kışa karşı dayanıklılık alanları ve Avrupa’daki ve Kuzey Amerika’daki ağaçların kışa karşı
      dayanıklılık alan kartları dâhil edilmiştir.
·         Çeşitlerin farklılığı sorumlusu: Cees van Casteren
·         Ağaç bilimi redaksiyonu: Ronald Houtman
·         Nihai redaksiyon: Johan van den Berk ve Anneke de Jong
·         Kaldırım taşlarına benzeyen çok dikkat çekici şekil tasarımı
·         Ölçüler 22 x 22 cm; 7,3 cm kalınlık; 3.1 kg ağırlık
·         Fiyatı: 75.00 €, yollama masrafları hariç.
·         Ocak 2015 sonunda itibaren vdberk.tr adresinden sipariş edilebilir.
·         info@vdberk.nl e-posta adresine olası bir kayıt için bir e-posta yollayınız

Biraz beklemenizi rica ediyoruz